Bajki o zwykłych ludziach

11 września 2019

Nasze dzieci mają swoich ulubionych bohaterów w których dosłownie są wpatrzeni jak w obrazek. Są to ich idole, którzy towarzyszą im przez bardzo długi okres czasu. To bardzo dobrze, jednak zbytnie idealizowanie wszystkiego może mieć na nich niekorzystny wpływ. Warto więc czasem odłożyć ukochane przygody swoich ulubieńców i sięgnąć po bajki, które traktują o zwykłych ludziach. Doskonałą propozycją na tą okazję jest książka pt.”Mądre bajki” Agnieszki Antosiewicz. Książka, która niedawno zagościła na rynku od razu zaskarbiła sobie przyjaźń wielu rodziców, jak również ich pociech, które chętnie się w nie wsłuchują przed spaniem.

Mądre wartości

Istotną zaletą tej książki jest fakt, że porusza ona bardzo ważne kwestie w życiu każdego człowieka, nie tylko małego, ale również dorosłego. Rodzice czytając wspólnie tą pozycję ze swoim dzieckiem mają możliwość przypomnieć sobie na czym tak naprawdę polega prawdziwa przyjaźń oraz miłość. Jest to zbiór bajek o osobach, które równie dobrze każdy z nas mógłby spotkać na ulicy każdego dnia. Są dziewczynki, są chłopcy, są również dorośli, którzy sprawują nad nimi opiekę. Są to bohaterowie, którzy poprzez różnego rodzaju bajkowe przygody, wydarzenia próbują dziecku przekazać jakie rzeczy są w naszym życiu najistotniejsze. Nie warto kierować się wyborem bajki tylko poprzez kolorowe ilustracje, ale również poprzez wartości, jakie ma ona zamiar przekazać naszym dzieciom. Aczkolwiek w tej pozycji książkowej można znaleźć barwne ilustracje, które w bardzo pozytywny sposób oddziałują na zmysły naszego dziecka.

Porozmawiajmy

„Mądre bajki” Agnieszki Antosiewicz stwarzają również wspaniałą okazję do rozmowy ze swoimi dziećmi. Niezależnie od tego, czy nasze dziecko ma kilkanaście lat, czy dopiero tych lat ma pięć, siedem, warto dowiedzieć się co ono rozumie pod pojęciem „rodzina”, „przyjaźń”, „miłość”. Możemy być bardzo zaskoczeni dojrzałymi odpowiedziami, jakie udzieli nam nasze kilkuletnie dziecko. Warto naprawdę codziennie poświęcić te kilka minut nie tylko na same czytanie, ale także na dyskusję z własnym dzieckiem/dziećmi. Poprawi to znacznie komunikację na linii rodzic – dziecko. Do tego damy naszej córce lub synowi możliwość wypowiedzi, co jest szczególnie ważne, jeżeli do tej pory nasza pociecha raczej unikała mówienia. Ważną zaletą tej książki jest również fakt, że brak w niej przemocy, która dostępna jest w wielu współczesnych bajkach. W tej lekturze znaleźć można również niełatwe tematy z którymi dziecko też będzie musiało sobie kiedyś poradzić, jak kłamstwo, niesprawiedliwość, krzywda.

Tagi
Kategoria Książki #książki dla dzieci